Jak se stát průvodcem v Německu

Jak jsem již psala v tomto článku, Německo patří do skupiny zemí, kde není k výkonu průvodcovské činnosti potřeba kurz zakončený zkouškou. O tom, jak jsem provázela ve Frankfurtu nad Mohanem a v Kostnici (Baden-Württemberg), se můžete něco málo dočíst tady, a nebo v e-booku zdarma tady.

Pro tento, mnohem detailnější článek, jsem pro vás ale vyzpovídala mého známého, průvodce Markuse Grafa z Kolína nad Rýnem. Jelikož studoval archeologii, bylo pro něj provázení přirozenou cestou, jak využít nabyté informace v praxi. Nechtělo se mu absolvovat kurz, a proto, stejně jako kdysi já, poslal životopis do agentury, kde bylo možné provázet i bez oficiální licence.

Markus Graf, licencovaný průvodce v Kolíně nad Rýnem

Svou kariéru tak odstartoval v asociaci Stattreisen Köln. Součástí přijímacího řízení bylo, aby si připravil povídání ke dvěma místům, která se vyskytují v jejich komentovaných prohlídkách. Agentura byla s jeho vystoupením spokojená, a tak pro ně začal pracovat. 

Na začátku provázel Markus většinou německy mluvící návštěvníky, ale po pár letech se dostal k prohlídkám pro hotelové lodě, kde převažovali turisté z Ameriky

Kurzy pro průvodce v Německu

Když Markus viděl, jaký má provázení v jeho regionu potenciál, rozhodl se složit místní zkoušku. Povinná sice nebyla, ale přeci jen přinášela jistý status a také nové pracovní nabídky. V Kolíně kurzy pořádaly dvě instituce. Jednak místní informační centrála a potom soukromá agentura Regio Colonia. Dnes už je výběr širší než tehdy, kurz a zkoušky lze v Kolíně absolvovat také třeba u Erlebnistouren Köln & Region.

Není to zdaleka jen specialita Kolína nad Rýnem, ale jedná se o celkové nastavení podmínek v celém Německu. Jak se můžete např. dočíst na stránkách turistické centrály v Mnichově zde: zájemci o kurz, začínající v listopadu 2022, musí poslat motivační dopis, životopis, fotografii a certifikáty dokládající jejich znalosti cizích jazyků

Markus musel v Kolíně dokládat dokonce dva cizí jazyky. Se smíchem se mi přiznal, že tehdy uměl pouze anglicky, ale slíbil prý, že se doučí holandštinu. To se centrále zamlouvalo, protože Holandsko není od Kolína zas tak daleko a staví tam mnoho turistických lodí s holandskými turisty. A tak tedy přimhouřili oko. 

Romantické údolí Rýna severně od Mohuče

Ceny kurzů

Ale zpět ke kurzům: v Mnichově stojí u výše zmiňované turistické centrály 1930 €. Markus platil před lety v Kolíně kolem 800 €. Ve frankfurtské centrále se cena dohledat nedá, protože v současnosti není žádný kurz naplánovaný. Poslední informaci mám z doby před deseti lety, bylo to 480 €, takže se dá očekávat, že se mezitím mohla vyšplhat až na dvojnásobek. 

Naopak berlínská agentura Sightseeing Point GhbH, která pořádá kurzy na komerční bázi, má jiný systém. Vzhledem k současné situaci nabízí kurz, který lze začít kdykoliv a probíhající z větší části online. Uchazeč si tak může jít svým tempem. Měsíční poplatek je 99€ a předpokládaná doba, potřebná ke zvládnutí kurzu a přípravě na zkoušku se uvádí od 9 do 12 měsíců. Více informací se pro zajímavost můžete dočíst zde.

Markus se svým kurzem moc spokojený nebyl. Prezentování příběhů, které je pro úspěch průvodce tak důležité, nebo práce se skupinou obecně, se vůbec netrénovalo. Celý kurz byl podle jeho názoru hodně byrokratický. 

Cochem, údolí Mosely

Osnovy kurzu podle evropské normy

Nutno ale podotknout, že jak komerční kurzy, tak kurzy pořádané turistickými centrálami, se dnes již v celém Německu řídí podle celoevropské normy EN 15565, kde by se mělo věnovat několik hodin rétorice a technice provázení obecně. Tato norma vznikla v roce 2008, aby mělo vzdělávání průvodců napříč EU srovnatelné podmínky. 

Zkouška

Poté, co Markus kurz dokončil, dostal certifikát o absolvování předmětů jako historie, archeologie, technika průvodcovské činnosti a podobně.

Samotná zkouška sestávala z písemné části, kde prokazoval teoretické znalosti o regionu a z praktické, kde musel podat komentář na vybraném místě simulované prohlídky. 

Jak jsem ale již zmiňovala, absolvovat kurz u „oficiální“ turistické centrály negarantuje automaticky vyšší kvalitu kurzu, stejně tak, jako vám certifikát nezajistí automaticky nejlepší zakázky nebo vyšší spokojenost u turistů. 

Berlín

Kde certifikát neplatí?

Zároveň je třeba vědět, že do mnoha objektů v daném městě nebudete s turisty smět, ani když licenci máte.

V Kolíně nad Rýnem je to případ slavného Dómu, nejnavštěvovanější památky v celém Německu. Zhruba před deseti lety byl zaveden systém, že tam smí provázet jen místní, katedrálou pověření, průvodci. Nutnou vstupní podmínkou je univerzitní zkouška z teologie, historie nebo dějin umění. Markus, který vystudoval „pouze“ archeologii, měl tedy smůlu. Pro tyto katedrální průvodce se pořádají také dvakrát ročně povinná školení.

Další zajímavosti

Poslední formalitou, která je závazná pro licencované průvodce v Německu, je povinné členství v profesní organizaci. V Markusově případě se jednalo o Kölner Stadtführer EV, kde se ročně platí 120 €. V ceně členství je ale zahrnuto také např. pojištění za škodu při práci, což může průvodcům ušetřit mnohé starosti.

A pokud by vás ještě zajímalo, kolik si průvodce v Kolíně nad Rýnem vydělá za dvouhodinovou prohlídku v angličtině, tak ceny se pohybují kolem 112 – 135 €. V každém městě a u každé agentury je cena trochu jiná. Ve Frankfurtu jsem pracovala i za polovic a celodenní exkurze do Heidelbergu jsem jezdila za 250 €.