Provázení v zahraničí není nedostupný sen

Taky máte někdy pocit, že máte nedosažitelný sen a překážky k jeho splnění jsou nad vaše možnosti? I já jsem se tak cítila, když jsem se přestěhovala do Německa a později do Rakouska a v obou zemích si přála provázet. V takové chvíli jsem měla dvě možnosti. Buď změnit svůj sen, nebo změnit přístup k překážkám. Já jsem si vybrala tu druhou možnost a tímto článkem vás chci inspirovat k „rozporcování slona“ na menší části a kousek po kousku se dostat k cíli!

Zjistěte situaci

První, na co byste se měli zaměřit, je zjistit, zda je v dané zemi průvodcovská činnost regulovaná nebo volná. Jinými slovy, zda k jejímu provozování potřebujete nebo nepotřebujete absolvovat místní zkoušku. Pokud totiž zkouška není potřeba, máte napůl vyhráno. A jak to zjistíte, když v daném místě nikoho neznáte, a navíc ještě plynně nemluvíte místním jazykem? Zkuste se zeptat v infocentru na náměstí, určitě vám poradí v angličtině!

Z mého průzkumu mezi 154 Češkami, které žijí v zahraničí a mají o průvodcování zájem vyplynulo, že jim zkouška dělá mnohem menší starosti (15%), než jejich jazyková výbava (42%) a potenciální shánění zakázek (41%). Já ale vím ze zkušenosti, že úspěšné složení zkoušky trvá mnohem déle, než zlepšit se v jazyce a najít si zakázku. Kromě toho, druhé dvě kategorie máte mnohem více ve svých rukou než tu zkoušku. Více se o tom dozvíte v tomto článku.

Přeshraniční uznávání kvalifikací

Jak tedy na to? Pokud již provázíte v jiné zemi EU a do země, kde chcete nově provázet, jen dojíždíte a zatím tam neplatíte daně, můžete zvážit přeshraniční uznání kvalifikace. Probíhá to tak, že příslušné instituci ve vaší cílové zemi dodáte přeložené dokumenty a získáte oprávnění příležitostně tam provázet skupiny, aniž byste riskovali pokutu. Provázení v interiérech vám sice umožněno nebude (Rakousko), ale aspoň na přechodnou dobu takhle můžete fungovat. Více informací zde.

Průvodcovství je vázané na zkoušku

Pokud je ve vaší cílové zemi potřeba zkouška, bude jistě k dispozici i kurz. Nebojte se toho a přihlaste se! I pokud máte v daném jazyce ještě rezervy. Pokud jste opravdu začátečníci, tedy na úrovni A1 a A2, zkuste si dát napřed jeden semestr jazykové přípravy. Pokud objektivně zhodnotíte svou úroveň alespoň na B1, tak byste to mohli zvládnout. Já jsem ve Vídni první týdny trávila hodně času se slovníkem a na přednáškách si zapisovala jen klíčová slova. Nic víc jsem nestíhala. Ale nebojte se, hodně pojmů se bude neustále opakovat do kola a brzy se to zlepší!

Certifikáty

Výběru kurzu, máte-li vůbec na výběr, věnujte velkou pozornost. Možná vás to překvapí, ale podle mé zkušenosti z Vídně i Prahy není až tak důležitá  kvalita dané instituce. Kromě ceny kurzu vezměte v úvahu v první řadě logistiku! Věřte mi, že vlastní pílí se můžete hodně věcí doučit doma, ale pokud bude kurz prezenční a vy budete muset dojíždět ve špičce na druhý konec města, budete brzy nešťastní.

Průvodcovství jako volná živnost

V zemích jako je Německo nebo Norsko lze průvodcovskou činnost provozovat bez omezení. Více o tomto tématu zde. Pokud je to i váš případ, pak jen jásejte a začněte brouzdat po internetu nebo v místní knihovně! Neumíte dobře místní jazyk? Využijte toho, že je na Wikipedii mnoho článků přeloženo do jiných světových jazyků. Nebo si články přeložte pomocí Google překladače. Nějak začít musíte. A vedle toho se zkuste pomalu učit místní jazyk.

Změnit svůj sen můžete vždycky, ale nejprve se ujistěte, že se nevzdáváte před bojem!

Přeji vám mnoho zdaru!