Každý průvodce zažívá takřka na každé prohlídce obvyklou prosbu, aby své klienty vyfotil. Někdy se jedná o manželský pár či rodinku, jindy o velkou skupinu, která cestuje spolu a zabere celý autobus. Průvodce je často jediná osoba, která může klienty před památkami vyfotit tak, aby nikdo z dané skupiny na snímku nechyběl.
Ačkoliv nás to může někdy už trochu obtěžovat, a v neposlední řadě také vytvářet stres kvůli našlapanému programu, je to realita a dít se to bude. Proto je lepší situaci přijmout jako příležitost, jak dát klientovi něco navíc, a snímkem, který bude předčit jeho očekávání tak umocnit celkový zážitek z prohlídky.
O tom, jak na to, a jak bychom také my – průvodci – měli co nejlépe pózovat před objektivem, jsem si povídala s profesionální fotografkou Jolanou Šádkovou. Celé video můžete vidět zde >>, písemné shrnutí přinášejí následující řádky.
Základní pravidla pro pěkný snímek
Stejně tak, jako si doma připravujeme danou prohlídku po obsahové stránce, můžeme si předem promyslet i seznam fotogenických míst a neotřelé pózy. Jolana doporučuje inspirovat se na Instagramu, neboť právě tam najdeme obrovský výběr pózujících osob snad u každé památky. Vyplatí se hledat hashtagy i v angličtině, abychom měli větší záběr.
Zároveň, pokud je to možné, doporučuje Jolana provést po dané trase rodinu a přátele a vyzkoušet si to nanečisto.
Při samotném focení musíme upřít pozornost také na detaily, které mohou i jinak pěkný snímek degradovat: např. díra na kalhotách či památka trčící našemu turistovi z hlavy.
Celé tělo versus půlka těla
Je-li památka moc velká a turista si chce za každou cenu stoupnout k památce těšně, můžeme jej vyfotit z dálky a zabrat celé tělo, aby měl „důkaz“, že na daném místě opravdu byl. Ale jelikož mu přitom pravděpodobně nebude tak dobře vidět do obličeje, vyfotíme jej potom i od pasu nahoru, z blízka, když si od objektu kousek poodstoupí. Bude tak mít oboje.
Jiný způsob, který Jolana doporučuje v situaci, kdy potřebujeme zabrat celou postavu a zároveň i velikou památku v pozadí, je v podřepu. Můžeme si v tom případě taky jako fotografové přidřepnout, čímž docílíme toho, aby postava na snímku neměla příliš velké nohy a nepůsobila mohutně. To je dobré aplikovat i v případě, kdy stojíme např. u Svatovítské katedrály a jako fotograf si musíme takřka „lehnout“, aby se nám do snímku vešla celá.
Jolana nicméně doporučuje netlačit na pilu a pokud se památkový objekt do snímku celý nevejde, vybereme si jen část a vyfotíme pak jen ji.
Na straně nebo uprostřed?
Neexistuje univerzální pravidlo, zda stát na fotkách uprostřed nebo na straně. Vždycky je potřeba řídit se podle toho, jaké je za naším turistou pozadí. Pokud je to například takové panorama, jako Hradčany focené z Karlova mostu, využijeme toho, a turistu umístíme ve snímku nalevo. Bude to působit přirozeně, jako bychom tu fotku „četli“ zleva doprava. Ale v jiných případech působí pěkně a symetricky, když je postava uprostřed.
Jak fotit při nepříznivém počasí
Pokud fotíme v létě v poledne, za přímého slunce, často je turista buď oslepen, nebo má na tváři mnoho stínů a není mu dobře vidět do obličeje. Můžeme proto nastavit mobil tak, že posuneme žárovku na displeji doleva, čímž bude fotka tmavší a světlo nebude působit ostře.
Dále je třeba, aby slunce oslepovalo fotografa, zatímco turista jej bude mít v zádech.
Jiný Jolanin tip je, abychom si my, fotografové, vzali světlé oblečení, protože tak budeme fungovat jako odrazná deska a tím odlehčíme obličeji fotografované osoby.
Pokud nemáme profesionální foťák a počasí je naopak špatné, je zataženo, doporučuje Jolana vyhnout se focení s bleskem, protože by to turistům mohlo způsobit červené oči.
Fotíme turisty ve skoku
Mnoho mladších turistů miluje akční fotky s výskokem. Jedná se o celkem komplikovaný úkol, zejména, pokud skákající a fotící nejsou zatím sehraní. Pokud se tedy z časových důvodů nechceme uchylovat k metodě „pokus – omyl“, můžeme zkusit natočit krátké video s výskokem a posléze udělat print creen obrazovky. I z videa natočeného na mobil můžeme vyrobit kvalitní fotky.
Jak mít ruce a nohy? Je dobré nechat se opět inspirovat na Instagramu a poradit turistům, aby rozmáchli ruce a pokrčili nohy, případně je jakkoli instruovat, pokud jejich skok nemá na fotce patřičný efekt. Pokud je to možné, na výskok vyhledáme vyvýšená místa.
Tipy pro průvodce na jeho vlastní fotky
Potřeba vlastních fotek vyvstane dříve či později u každého průvodce. Na rozdíl od fotek v bílé halence ze studia, která se hodí pro profesionály „z kanceláře“, my potřebujeme něco outdoorového. Jednak profilovou fotku a jednak něco z akce, kde jsme i s turisty.
Zde shrnu rady Jolany Šádkové:
1. Působit autenticky. Nesnažit se pózovat v oblečení či obuvi, které obvykle do práce nenosíme, např. vysoké podpatky.
2. Tvářit se mile, není nutné se vyloženě smát, pózovat spíše se zavřenou pusou.
3. Pózovat zblízka i z dálky, před kašnou, kostelem i jinými objekty, abychom měli více typů ilustračních fotografií.
4. Není nutné, aby na naší profilové fotce byla vidět konkrétní památka. Vystačíme si s neutrálním, jednolitým pozadím. Vyhýbáme se křiklavým barvám jako oranžová nebo červená, aby to příliš neodvedlo pozornost od nás.
5. Na profilovou fotku volíme výrazné oblečení, ale musí být v souladu s naší osobností a zvyklostmi, musíme se v něm cítit dobře.
6. Jako denní dobu volíme východ nebo západ slunce.
7. Při focení v sedě je vhodné nasměrovat nohy jinam než přímo na fotografa, trochu do strany, aby nepůsobily velké. Lze i sedět na kotnících.
8. Při úpravě fotek se obvyklý make-up „ztratí“, takže pokud chceme působit nalíčeně, je třeba použít výraznější líčení. Pokud jej ale v běžném životě nenosíme, je lepší zůstat autentický.
Jak co nejefektivněji využít focení s profesionálním placeným fotografem?
1. Vyjasnit si očekávání dopředu, jaký typ fotek potřebuji a kolik jich potřebuji.
2. Nechat se vyfotit z blízka i z dálky.
3. Pro větší variabilitu si přinést na focení více druhů oblečení, stačí si jen v rychlosti vyměnit vrchní díl.
4. Měnit objekty pro větší variabilitu
Základem je ale samozřejmě vybrat si dobrého fotografa, který nám bude umět dát vhodné instrukce při samotném focení.
Pro inspiraci Jolana doporučuje instagramovou modelku @bonnierzm, která točí videa o tom, jak se vyhnout špatným pózám na fotkách a vypadat co nejlépe.
I na Youtube lze najít videa modelek, které předvádějí mnoho póz, můžeme se inspirovat a pózy si nacvičit předem: jak stát, co s rukama.