Na srpnové plavbě po Dunaji jsem se seznámila s bystrou dívkou jménem Zia, která projevila zájem o mojí pozici cruise manažerky. Háček tkví v tom, že jí je teprve patnáct let a dokud jí nebude alespoň 22, nikdo se jejím životopisem ani nebude zabývat. Existuje něco, co může začít dělat už teď, aby později nad jejím životopisem nikdo nezaváhal? A aniž by si tím zavírala vrátka k jiným specializacím? Určitě ano!
Trénovat umění naslouchat
Být týden se 150 turisty pod jednou střechou je náročné i když jde vše hladce, natož když se přidají komplikace. Jistě si umíte představit, jaké perné chvilky my cruise manažeři občas zažíváme. Lidé často jen potřebují vypustit ven svoji frustraci a našim úkolem je naslouchat, nebrat si věci osobně a mít pochopení. Ne vždycky se totiž jedná o problém, který má nějaké řešení a klient ne vždy stojí o naše rady.
>> Naslouchání a práce s lidmi se dá skvěle trénovat na pozicích, jako je servírka, pracovník zákaznického servisu nebo brigáda v call centru, kde budete v kontaktu s reklamacemi. V Americe, kde Zia žije, existuje mnoho zábavních parků a tam se dá na různých pozicích trpělivost s lidimi nacvičit. Garantuji vám, že časem získáte hroší kůži. A pokud ne, potom práce na lodi nebude pro vás ta pravá.
Trénovat prezentování a mluvení na veřejnosti
Další výzvou je nebát se vystoupit před stopadesátihlavým davem. Už jen vysvětlit program zítřejší exkurze do Heidelbergu by byla pro leckoho výzva. Ale což teprve sdělit celé skupině nějakou špatnou zprávu? Třeba, že se kvůli rozvodněné řece nikam nepojede?
>> Mluvit před velkou skupinou se dá dobře natrénovat v řečnickém kroužku, např. Toast Masters. Pokud není k dispozici, zkuste jakýkoliv divadelní či dramatický kroužek. Moderujte školní ples či vánoční koncert.
Mě osobně hodně pomohlo provázení turistů. Pro mladší ročníky přichází v úvahu nějaké neplacené provázení. Třeba v rámci Dne otevřených dveří nebo Noci kostelů. Klidně buďte iniciativní!
Organizace a multitasking
Práce na lodi obnáší mnoho adrenalinu: kromě normální práce ještě musíme každou chvíli řešit nejrůznější urgentní záležitosti. Bez dobré organizace práce a schopnosti určit priority může člověk snadno propadnout panice a zhroutit se. Nehledě na to, že i ve vypjatých chvílích musíme dbát na sebemenší detaily a zajistit pětihvězdičkový servis.
I nanečisto si v patnácti letech můžete podobnou situaci vyzkoušet:
>> Zkuste být vedoucím na dětském táboře a aktivně se podílet na organizaci všech her. Nebo se zapojte jako pomocník na nějaký karneval či dětskou oslavu. Příště zkuste tu oslavu či tábor zorganizovat (aspoň z větší části) sami!
Pokud nemáte dost příležitostí, nějaké si vymyslete: navrhněte pro vaši třídu školní výlet od A do Z nebo zorganizujte charitativní sbírku pro psí útulek.
>> Po dosažení plnoletosti už si Zia může práci s turisty vyzkoušet na nějakých kratších organizovaných výletech či zájezdech, ať už v Evropě, tak i jinde.
Znalost místního prostřední a jazyků
Všechny předchozí kategorie může Zia trénovat v okolí svého domova. Ale jelikož žije v Americe a pracovat chce na lodích v Evropě, měla by se tu co nejlépe orientovat a domluvit se i místními jazyky.
V tomhle věku jsou samozřejmě její možnosti dost omezené. Vycestovat může asi jenom v létě a nepředpokládám, že by měla dost peněz na to, aby následující patery letní prázdniny strávila s batůžkem po Evropě. Pokud by se jí podařilo vycestovat do zahraničí v rámci školní výměny, bylo by to ideální. Dneska existuje spousta programů, které to umožňují.
Ale pokud ne, pokusila bych se naplánovat alespoň dvě cesty v následujících šesti letech a každá by měla trvat alespoň 4 týdny.
Které země zvolit?
Pro práci na lodi je důležitá Francie a Německo, protože tam teče hned několik řek. A znalost příslušných jazyků samozřejmě výrazně zvýší šance na přijetí do firmy. Francii a Německo lze taky využít jako základnu a odtamtud vyrážet do dalších destinací jako jsou Španělsko, Nizozemí, Rakousko či Švýcarsko.
Jedna cesta do Evropy může být klidně s batůžkem. Pokud to finanční možnosti dovolí, ideálně spojit to s několikatýdenním jazykovým kurzem (aspoň 3 týdny). Nebála bych se ani studia v nějakém menším městě, kde na rozdíl od velkoměst bude autentičtější prostředí, a které zároveň bude strategicky ležet na frekventované řece.
V Německu bych volila Mohuč (Mainz), Koblenz, Heidelberg či Norimberk. Ve Francii zase Paříž, Lyon, Bordeaux nebo Strassbourg.
Jak zvládnout finance
Ale kvůli finanční náročnosti by bylo ideální spojit tu další cestu s prací. Stále ještě existuje poptávka po slečnách na hlídání dětí, tzv. au-pair. Je to skvělý způsob, jak poznat kulturu určité země, pobýt nějaký čas v Evropě a naučit se jazyk. Možností ale bude jistě víc, chce to jen zapátrat.
S jazyky by ale měla Zia určitě začít ještě dřív. Ne nutně oba najednou, ideálně v rozestupu třeba dvou let. A k učení využívat všechny dostupné prostředky: aplikace do mobilu, poslouchat a učit se zpaměti písničky v daných jazycích. Najít ve svém městě nějaké rodilé mluvčí. Ať už mezi studenty na výměnném pobytu, tak vědět o cizokrajných restauracích, kde by mohli rodilí mluvčí pracovat. Spousta skupin na Facebooku sdružuje krajany za hranicemi.
Stačí zařadit postupně tyto tipy do běžného života a věřím, že za šest, sedm let bude mít Zia skvělou průpravu i životopis, aby zazářila jak na pohovoru, tak i potom na lodi!