Než začne průvodcovský kurs

K tomuto článku mě inspirovala moje známá, hebraistka z Brna, která se rozhodla rozšířit pole působnosti o provázení po židovských památkách a absolvovat průvodcovský kurs. Stejně jako jí se může přihodit i vám, že na jeho začátek si budete muset počkat. Ve Frankfurtu vypisovali kurzy každé dva roky a pevně doufám, že ona už tou dobou bude dávno hotová. 🙂

I kdyby se ale jednalo jen o pár měsíců, jistě vás napadne, co byste tak mohli v mezidobí podniknout po vlastní ose. Už už se chcete vrhnout do studia historie, nakupovat sešity a pořadače nebo dělat bezhlavě výpisky. Ale zadržte, mám pro vás lepší návrh!

Začít s myšlenkou na konec

Jak říká slavná kniha Sedm návyků, začněte s myšlenkou na konec. Tedy: jaké prohlídky budete chtít dělat, až budete mít potřebné oprávnění? V případě mé známé to bude poměrně úzká specializace. Ale pokud vy žádné specifické téma nemáte, tak bych začala tím nejpravděpodobnějším itinerářem: „klasickou okružkou“ (vysvětlím dále).

Výhody tohoto přístupu:

1.     Správné zacílení energie: Soustředění se na to podstatné a investování energie do toho, co se dříve nebo později stejně budete muset naučit.

2.     Pocit pokroku: Bude vás motivovat, že se posouváte, ačkoliv jste ještě oficiálně nezačali.

3.     Tlumení kulturního šoku: pokud jako já budete studovat v cizím jazyce a v cizím městě, budou jakékoliv znalosti faktů a terminologie velkou výhodou. 

Jak definuji „klasickou okružku“

Jedná se o okuh po hlavních památkách daného místa. V malých městech jako Kutná Hora nebo Salzburg bude jen pěší, ve velkých jako Praha či Vídeň bude zahrnovat i jízdu autobusem. Pokud nevíte, odkud začít, podívejte se na TripAdvisor či Viator, jaké itineráře se nabízejí nejčastěji. Překopírujte si do počítače ten, který má v popisu nejdelší výčet navštívených míst. 

Ideální by samozřejmě bylo, abyste si na nějakou takovou prohlídku zašli. Ale ne vždycky je to možné. Zaznačte si tedy památky z popisu do papírové mapy anebo do Google Maps či Mapy CZ (používám je na celou Evropu). Takhle budete vědět, jak jsou od sebe daleko a můžete si je zkusit seřadit podle pořadí, v jakém je navštívíte.

Pište si vše od začátku do počítače

Někteří lidé potřebují nové informace zapisovat rukou, protože si je tak lépe zapamatují. I přesto je ale dobré si čas od času přepsat všechno do elektronické podoby.

1.     Možnosti recyklace: všechno můžete kopírovat a přesouvat do jiných itinerářů podle potřeby

2.     Google Translator: elektronická podoba informací vám umožní je rychle „hodit“ do překladače, když budete nečekaně muset provázet v jiném jazyce než obvykle. 

3.     Informace v kapse: každou prohlídku si vždy „posílám“ emailem, abych si ji před premiérou ještě mohla rychle přelítnout v metru cestou do práce. Mnohem praktičtější, než tahat těžké knihy a sešity.

Metoda rozvětvení informací

Vašim cílem tedy bude získat základní představu o nejdůležitějších památkách na vaší trase. Ze začátku bude všechno nové, a tak se nenechte ani odradit, ani zahltit. Rozvětvujte a nabalujte informace postupně.

Můžeme si to ukázat na příkladu vídeňské Státní opery

I skrovné informace z turistického průvodce vám poslouží jako základ pro větvení. Myšlenková mapa může vypadat třeba takto:

Poté, co zjistíte odpovědi na doplňující otázky, máte hezky zpracované jedno téma a můžete přejít na další.  Stejný postup aplikujte u dalších památek a velmi brzy se začnou témata překrývat a informace do sebe hezky zapadat. 🙂

Přeju vám hodně štěstí v kurzu a dejte mi vědět, jestli metodu větvení používáte taky! 🙂